Nasza szkoła jest wesoła i do środka szybko woła!

32 472 02 01

gim-mszana@wp.pl

44-325 Mszana

ul. Sportowa 3

07:00 - 16:00

Pon.- Pt.

32 472 02 01

gim-mszana@wp.pl

44-325 Mszana

ul. Sportowa 3

07:00 - 16:00

Pon.- Pt.

Nasza szkoła jest wesoła i do środka szybko woła!

32 472 02 01

gim-mszana@wp.pl

44-325 Mszana

ul. Sportowa 3

07:00 - 16:00

Pon.- Pt.

32 472 02 01

gim-mszana@wp.pl

44-325 Mszana

ul. Sportowa 3

07:00 - 16:00

Pon.- Pt.

Sport

Sport

WIELKI SUKCES UMKS „DELFIN”GMINY MSZANA

Uczniowie UMKS „Delfin” pobili rekord przepłynięcia w jak najkrótszym czasie dystansu 35 kilometrów, czyli długości granic Gminy Mszana.

         Inicjatorami bicia niecodziennego rekordu byli trenerzy UMKS „Delfin” Gminy Mszana pan Marcin Sosna i Pan Daniel Grzegoszczyk.
25 pływaków z Uczniowskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego Delfin podjęło wyzwanie w przepłynięciu w jak najkrótszym czasie dystansu 35 kilometrów czyli długości granic gminy Mszana. Impreza odbyła się 26 listopada na Krytej Pływalni w Połomi.
Poprzedni rekord to  11 godzin 52 minuty i 20 sekund – to czas uzyskany przez zawodników w 2003 roku. Poziom wyszkolenia naszych zawodników jest obecnie wyższy niż w początkach istnienia klubu więc do zadania przystąpiliśmy ze spokojem – mówi Daniel Grzegoszczyk, jeden z prezesów „Delfina”. Uczniowie zmieniali się po przepłynięciu dystansu 100 metrów. W sumie tego dnia każdy przepłynął po około 1800 m. – Znużenie było najgorszym przeciwnikiem. Jednak każdy z uczestników wykazał się tym, co charakteryzuje prawdziwego triathlonistę: samozaparciem, zdyscyplinowaniem i ogromną wolą walki w dążeniu do celu. Aż chce się być trenerem takich dzieci – mówi Marcin Sosna, jeden z prezesów „Delfina”.
– Wiedzieliśmy, że rekord zostanie pobity, ale w czasie jego ustanawiania pojawił się dodatkowy smaczek, aby złamać 10 godzin. Do końca nie było wiadomo czy się uda, bo decydowały sekundy – opowiada Marcin Sosna.

 Rekord sprzed 8 lat to 11:52,20’72 a najnowszy to 9:59,21’33.

W sztafecie popłynęli:  Andrzej Buczek, Artur Oślizło, Klaudia Mitko, Katarzyna Masłowska, Mateusz Baranek, Marek Pukowiec, Szymon Adamski, Izabela Olszar, Daria Ledwoń, Justyna Kubica, Aleksandra Goraus, Katarzyna Szypuła, Katarzyna Wuwer, Wiktoria Rduch, Wojciech Dembek, Szymon Dembek, Daria Szotek, Rafał Tatarczyk, Martyna Trojan, Alicja Wuwer, Anna Grzegoszczyk, Karolina Mrowiec, Paulina Macionczyk, Kacper Kożuch.

Zdjęcia z imprezy

     NAUCZYCIELE WYCHOWANIA FIZYCZNEGO SERDECZNIE ZAPRASZAJĄ UCZNIÓW NA ZAJĘCIA DODATKOWE:

PAN MARCIN SOSNA:

PANI EWA KURPIS:

Więc nie siedź w domu, przyjdź na zajęcia.

Na pewno nie będziesz się nudzić.

„W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH”, OTO KILKA WSKAZÓWEK JAK DBAĆ O ZDROWIE I CIESZYĆ SIĘ DOBRĄ KONDYCJĄ

Zdrowy styl życia to:

obrazek 1 500

Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała zdrowie jako stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub kalectwa.

Oznacza to, że zdrowie to między innymi:

 • odporność na choroby i dolegliwości
 • zdolność radzenia sobie z problemami
 • sprawność fizyczna i intelektualna
 • zdolność wypełniania ról życiowych i zawodowych
 • poczucie siły chęci do życia i witalność
 • równowaga i harmonia psychiczna

 

W tym sensie zdrowie jest podstawą, warunkiem dobrego życia, a nie jego celem. Tak rozumiane zdrowie można nie tylko ochraniać,
ale umacniać i rozwijać.

1. ILE POTRZEBUJESZ RUCHU????

            Przyjrzyj się przykładowej PIRAMIDZIE AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

piramida

Ogranicz zatem swój czas spędzany przed telewizorem  czy komputerem a zwiększ ilość czasu poświęconego na aktywność fizyczną. Z pewnością  poprawisz swoją sylwetkę jak również i samopoczucie.!!!!!!

Przecież to takie przyjemne

PIRAMIDA  ZDROWEGO ŻYWIENIA

piramidaz

Słowniczek

 • grupa zbóż – 6-11 porcji, Zboża

 • grupa warzyw – 3-5 porcji, Warzywa

 • grupa owoców – 2-4 porcje, Owoce

 • grupa produktów mlecznych -3-4 porcje, Nabiał

 • grupa produktów mięsnych – 2-3 porcje, Mięso

 • pozostałe (tłuszcze, oleje i słodycze) – spożywać niewiele

Pamiętaj

Produkty przedstawione w piramidzie zdrowego żywienia dostarczają organizmowi wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki. Każda z 5 grup wnosi wyjątkowy wkład w codzienną dietę. Zbilansowana, różnorodna dieta daje zdrowie, energię i dobre samopoczucie.

GIMNASTYKA MÓZGU
czyli
KINEZJOLOGIA EDUKACYJNA

JEŚLI MĘCZY CIĘ NAUKA –TO POMOCY W RUCHU SZUKAJ

cw 1

Każda forma ruchu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie. Istnieją pewne ćwiczenia, które wspomagają proces uczenia się, stymulując rozwój mózgu poprzez scalanie pracy obu półkul mózgowych.
Dlaczego jest to takie ważne?
Twórcą Kinezjologii Edukacyjnej jest doktor Paul E. Dennison. Metoda posługuje się prostymi ruchami ciała dzięki którym następuje integracja funkcji mózgu, usprawnia się komunikacja między prawą i lewą półkulą mózgową.
Ćwiczenia te ułatwiają uczenie się, poprawiają pamięć, rozumienie, koordynację. Dzięki wykorzystaniu ruchów GM wszystkie części mózgu włączają się i współpracują , żeby poprawić wybraną umiejętność.

 Ćwiczenia Gimnastyki Mózgu są podzielone na cztery grupy:

I Ćwiczenia na przekraczanie linii środkowej ciała
II Ćwiczenia energetyzujące
III Ćwiczenia wydłużające
IV Ćwiczenia zwiększające pozytywne nastawienie

RUCH JEST ZDROWY I DLA CIAŁA I DLA GŁOWY

Pij wodę

Codziennie należy pić jedną szklankę płynów na każde 10 kg masy ciała.
Dbając o regularne nawodnienie ciała – sprawisz, że mózg będzie pracował z optymalną efektywnością (szczególnie przed czy po ćwiczeniach gimnastyki mózgu).

I Ćwiczenia na przekraczanie linii środkowej ciała

Ruchy naprzemienne
Podnieś do góry prawe kolano i dotknij do niego lewą ręką, następnie do podniesionego lewego kolana dotknij prawą ręką (ruchy podobne do marszu w miejscu)
Ćwiczenia te powinny być stosowane w ciągu dnia możliwie jak najczęściej i w urozmaicony sposób.

Efekty: poprawia pisanie, słuchanie, czytanie i rozumienie, koordynacja ruchowa lewej i prawej strony ciała, wzmocnienia oddechu, wzrost energii, poprawa wzroku i słuchu.

cw2

 

Kołyska

zamienimy się w kołyskę dla ulubionego misia: siadamy na podłodze, na trawie albo na piasku, odchylamy się do tyłu, podpierając na rękach ugiętych w łokciach i kołyszemy zgiętymi kolanami: raz w lewo, raz w prawo – tak by delikatnie uśpić misia

Efekty: nawyki skupiania uwagi i zrozumienia.

 

Krążenie szyją (wahadło)cw3

 • wyobraźmy sobie, że nasza głowa to ciężkie wahadło zegara: opuszczamy ją w dół
 • a teraz zaczarujemy głowę w księżyc, który krąży wokół ziemi: wykonujemy pełne koła, raz w lewą, raz w prawą stronę. Wykonując ćwiczenia oddychamy głęboko, dotykając brodą klatki piersiowej i kołyszemy nią powoli.

Efekty: obuoczne patrzenie, umiejętność czytania, pisania, stabilności, rozluźnienie centralnego układu nerwowego, głośne i ciche czytanie, mowa, język.

 

II Ćwiczenia energetyzujące

Kapturek myśliciela

 Dużymi palcami i kciukiem chwyć małżowinę uszną i masuj ją (odciągając do tyłu i ściskając).

Masaż zaczynaj od góry i przesuwaj się w dół do płatka ucha.

Efekty:  słuchanie własnego głosu w czasie mówienia, dobrej pracy pamięci krótkoterminowej, doskonalenie dialogu wewnętrznego, zgodnego słuchania obydwoma uszami, słuchanie ze zrozumieniem.

Energetyczne ziewanie

• Połóż palce obu rąk na połączeniu żuchwy i szczęki (poczujesz to miejsce otwierając i zamykając usta). Masuj te obszary jednocześnie szeroko otwierając i zamykając usta, udawaj, że ziewasz i wydawaj relaksujące dźwięki ziewania. Po kilku powtórzeniach, że udawane ziewanie zmieni się w prawdziwe, wtedy wykonaj je jeszcze kilka razy.

Efekty:  usprawnienie: komunikacji, skupienia, ekspresji mowy.

III. Ćwiczenia wydłużające

Pompowanie piętą

 • Stań prosto
 • Wysuń jedną nogę do tyłu stawiając ją na palcach.
 • Na wydechu zegnij w kolanie nogę stojąc z przodu, a piętę tylnej nogi staraj się postawić na podłodze.
 • Na wdechu podnoś się, prostując przednią nogę i podnosząc piętę tylnej nogi. Tylna noga powinna być wyprostowana.
 • Zmień nogi.

Efekty: integracja tylnych i przednich części mózgu, rozwój wyraźnej mowy i językowych umiejętności, słuchanie ze zrozumieniem, czytanie ze zrozumieniem, zdolności twórczego pisania, zdolności do zakańczania rozpoczętego procesu.

Luźne skłony (sięganie po piłkę)

 •       Usiądź i skrzyżuj nogi w kostkach
 •       Zrób luźny skłon tułowia do przodu wyciągając ręce przed siebie (jakby oddając ciało działaniu przyciągania ziemskiego).

Efekty: odczuwanie uziemienia i stabilności, wzrokowej integracji, czytanie ze zrozumieniem, liczenie w pamięci, abstrakcyjne myślenie.

IV. Ćwiczenia zwiększające pozytywne nastawienie

Pozycja Denisona

Ćwiczenie to składa się dwóch części:

Część 1. Wyciągnij ręce przed siebie, skieruj kciuki w dół, skrzyżuj ręce i spleć dłonie, podciągnij je do klatki piersiowej. Skrzyżuj nogi. Oddychaj powoli przez nos, język trzymaj na podniebieniu. Ćwiczenie wykonuj ok. 1 minutę.

Część 2. Palce złącz opuszkami, stopy ustaw równolegle do siebie, oddychaj luźno i głęboko. Pozostań w tej pozycji ok. 1 minutę.

 Efekty: rozluźnienie, pozytywne nastawienie, pewność siebie, poprawa słuchania

 SZKOLNY KLUB SPORTOWY

Zajęcia SKS są otwarte dla wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły zarówno chłopców jak i dziewcząt. Zajęcia realizowane są zarówno pod kątem ogólnego usprawniania, jak również wdrażania młodych sportowców w poszczególne dyscypliny sportowe, a także przygotowania ich do zbliżających się zawodów. Ponadto zajęcia SKS dają możliwość:

 • miłego spędzenia wolnego czasu
 • wykazania się w konkurencjach sportowych
 • współzawodnictwa
 • wyzwalania zdrowej rywalizacji
 • zapoznania uczniów z nowymi dyscyplinami sportowymi
 • poznania, przestrzegania i stosowania zasady „fair play”.

Uczniowie podczas zajęć SKS będą mieli okazję poznać (najmłodsi), oraz doskonalić (starsi) technikę i zasady gry w piłkę ręczną, siatkówkę, koszykówke, elementy gimnastyki. Zajęcia dają także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności sportowych i podnoszenia ogólnej sprawności motorycznej. Ponadto raz w miesiącu organizowane będą turnieje z poszczególnych gier sportowych

Przepisy gier

Piłka siatkowa   zobacz  http://www.plusliga.pl/
Piłka ręczna 
Piłka koszykowa 
Badminton   http://www.badminton.hostingpro.pl/index.php?id_linki=23&id_linki_p=2#tu

Skip to content